Najpierw Niemcy zapowiedzieli przeprowadzenie testów samokierujących pojazdów na wyznaczonym odcinku jednej ze swoich autostrad. Kolejni byli Anglicy, którzy zapowiedzieli start testów małych, autonomicznych samochodów poruszających się powoli po chodnikach. Teraz Holandia dołączyła do tego grona i to od razu udostępniając wszystkie holenderskie drogi do testów inteligentnych samochodów. Jeżeli wybierasz się w podróż do Holandii jest wielce prawdopodobne, że spotkasz jeden z testowych egzemplarzy pojazdu z pustym miejscem kierowcy.
Kto i kiedy może testować samochody autonomiczne w Holandii?
Do programu mogą przystąpić producenci, uczelnie i inne instytucje badawcze, o ile ich pojazdy zostały wcześniej przetestowane na zamkniętych torach testowych. Biorące udział w pilotażowych testach samochody nie mogą być niestety w 100 procentach autonomiczne – w każdym wymagana jest obecność kierowcy. Już dzisiaj można składać wnioski o pozwolenie na testy. Warto zaznaczyć, że na ich rozpatrzenie i dopuszczenie konkretnego pojazdu do ruchu na drogach publicznych, może potrwać od 3 do 6 miesięcy.
Holandia od lat szczyci się największą siecią dróg inteligentnych w Europie. Teraz na te inteligentne drogi wpuszcza inteligentne samochody. Czy znajdzie się jeszcze miejsce dla pasażerów? Czy będziemy już niedługo podróżować bez kierowcy?