W artykule Holandia – najczęściej zadawane pytania przedstawiliśmy odpowiedzi na pytania zadawane głównie przez osoby podróżujące busem do Holandii w celu podjęcia pracy. Dzisiaj przedstawiamy kilka ciekawych informacji o życiu w Holandii, informacji, które powinien poznać każdy turysta planujący swoje wojaże po tym pięknym i ciekawym kraju.
Gdzie leży i jak duża jest Holandia?
Holandia (oficjalna nazwa kraju to Królestwo Niderlandów) usytuowana jest nad Morzem Północnym, pomiędzy Niemcami a Belgią. Powierzchnia Holandii zbliżona jest do powierzchni województwa mazowieckiego. Często turyści chwalą się, że zwiedzili całą Holandię w czasie dwutygodniowego urlopu.
Stolica?
Stolicą Holandii jest Amsterdam, piękne miasto, położone nad szerokimi kanałami wodnymi rzek Amstel i Ij. Najczęściej Amsterdam kojarzy się właśnie z wąskimi domkami nad wodą oraz domami na wodzie. Domy na wodzie nie są tylko ozdobą, są to normalne mieszkania podłączone do mediów (prąd, gaz). Po kanałach pływają łodzie wycieczkowe, które za około 15 euro opływają kanałami centrum miasta.
Turyści planujący lepiej poznać stolicę Holandii powinni zaopatrzyć się w kartę „I amsterdam city Card”. Jest to specjalny bilet, dzięki któremu płacąc raz, możemy: zwiedzić miejskie muzea, zwiedzić miasto statkiem (po kanałach) i podróżować środkami transportu miejskiego. Bilet upoważnia też do zniżki w niektórych restauracjach, wypożyczalniach samochodów i rowerów. Aktualne ceny „I amsterdam city Card” znajdą Państwo na stronie iamsterdam.
Język urzędowy?
Językiem urzędowym jest język holenderski (niderlandzki). Ale Holendrzy znają też języki angielski i/lub niemiecki.
Z czego słynie Holandia?
Tolerancja i punktualność, te dwie cechy Holendrów są znane na całym świecie. W Holandii są zalegalizowane: prostytucja, aborcja, eutanazja, małżeństwa par homoseksualnych, narkotyki. Holendrzy są bardzo przyjaźnie nastawieni do turystów, są cierpliwi, pomocni i nad wyraz punktualni. I tutaj uwaga: Holendrzy spóźnianie się uważają za okazywanie im braku szacunku!
Holandia jest znana również z: produkcji serów, hodowli tulipanów, drewnianych chodaków, wiatraków i ulubionego środka lokomocji, jakim nie są busy :), ale rowery. Rowery są wszędzie, można odnieść wrażenie, że każdy podróżuje rowerem. Holandia jest krajem poprzecinanym drogami rowerowymi, bardzo często szerszymi od chodników dla pieszych.
Zdecydowanie tradycyjnymi w tym kraju potrawami są: naleśniki (tzw. Poffertjes), frytki i świeże ryby. Holenderskie naleśniki to najczęściej małe okrągłe placki, posypane cukrem pudrem i polane słodkimi polewami. Frytki ziemniaczane można natomiast spotkać na każdym rogu, najczęściej podawane z majonezem.
Pogoda w Holandii?
Jeżeli ktoś lubi polskie morze. polubi też Holandię. Pogoda w Holandii wiosną i latem, z racji dość silnego nadmorskiego wiatru, przypomina pogodę nad polskim morzem. Brak upałów, umiarkowany klimat, ciepły, morski. Średnia temperatura nie przekracza 20 °C., a z powodu wiatry często odczuwa się niższą temperaturę. Latem w Holandii jest nieco zimniej niż w Polsce, zimą natomiast jest tam znacznie cieplej – mrozy są bardzo niewysokie lub nie ma ich wcale. Wyjeżdżając do Holandii, warto zabrać ze sobą więcej ciepłych, typowo wiosenno-jesiennych ubrań, lepiej zabrać ze sobą wiatrówkę i płaszcz przeciwdeszczowy niż zimowe kurtki.
Jak dojechać do Holandii?
Zależy to od możliwości finansowych oraz celu podróży. Najczęściej turyści wybierają dwa rodzaje transportu:
- podróż własnym samochodem,
- podróż busem do Holandii.
Jadąc własnym samochodem, zwiedzanie Holandii będzie najmniej kłopotliwe. Natomiast korzystając z firm oferujących transport busem, można szybko i bezpiecznie dotrzeć do większości dużych miast w Holandii.
Firma BUSTAXI zachęca do korzystania z regularnych przewozów na trasie Polska – Holandia – Polska. Szczegóły dotyczące dni wyjazdu i kierunków podróży, znajdą Państwo na stronie Busy do Holandii. Serdecznie zapraszamy.