Jak przewozić rower samochodem?
Wszystko uzależnione jest od wielkości auta, ilości osób i ilości bagaży. Im mniejsze auto, im więcej ludzi i bagaży, tym większy problem by zabrać ze sobą rower/y. Jeśli posiadacie auto kombi i jedziecie tylko we dwójkę, to nie macie problemu. Wystarczy złożyć tylne siedzenia, wsadzić bagaże i rowery (czasem trzeba zdjąć przednie koło w rowerze).
W gorszej sytuacji są osoby, które wybierają się w większym gronie małym samochodem. Jeśli posiadacie przyczepkę, to sprawa wydaje się prosta. Bagaże i rowery w przyczepce, czyli w samochodzie więcej miejsca dla podróżujących. Niestety to rozwiązanie ma swoje minusy. Z przyczepką jedzie się wolniej, nie więcej niż 90km/h, a bardziej zalecana jest prędkość 70-80 km/h. Kolejny problem, to parkowanie. W mieście, gdzie najczęściej brakuje miejsc parkingowych, zaparkowanie auta z przyczepką może okazać się prawdziwym wyzwaniem.
Poza dużym samochodem i przyczepką istnieją inne rozwiązania, a mianowicie bagażniki rowerowe.
Trzy typy bagażników rowerowych:
- bagażnik na dach samochodu,
- bagażnik na tylną klapę,
- bagażnik na hak holowniczy.
Bagażnik na dach samochodu
Montaż bagażnika na dach auta, jest dość łatwy. Do belek na dachu samochodu montujemy specjalne uchwyty. Pamięć o rowerach na dachu przyda się szczególnie przy parkowaniu w podziemnych parkingach oraz przejazdach pod niskimi mostami. Jazda samochodem z rowerami przymocowanymi do bagażnika na dachu auta powoduje opory powietrza, a to utrudnia panowanie nad autem i zwiększa spalanie paliwa. Należy również nie przesadzać z prędkością. Przy dużej prędkości, albo gwałtownym hamowaniu zapięcia trzymające rower, mogą ulec uszkodzeniu.

Bagażnik na klapę samochodu
Plusem takiego bagażnika jest szybki montaż, minusem bagażnik na klapę samochodu nie pasuje do każdego auta. Należy również pamiętać, że dostęp do bagażnika będzie bardzo ograniczony, dlatego najlepiej najpierw zapakować bagaże, a dopiero później przypiąć rower do bagażnika. Rower umieszczony z tyłu auta, może powodować opór powietrza, a to wpływa na zużycie paliwa.

Do takiego bagażnika potrzebny jest nam tzw. hak holowniczy. Pomysł dobry, ponieważ dzięki takiemu rozwiązaniu oszczędzamy miejsce w samochodzie. Bagażnik z mocowaniem na hak holowniczy jest praktyczny i stabilny. Zaletą bagażnika jest łatwy montaż i demontaż. Na uchwycie można przewozić do czterech rowerów. W przeciwieństwie do bagażnika mocowanego na dach, bez stresu można wjeżdżać do niskich parkingów czy też garaży.
Życzymy udanego urlopu.