Nie zostawiaj dziecka samego w aucie!
Zbliża się lato, temperatura na zewnątrz już teraz dochodzi do 30 stopni Celsjusza, tak wysoką temperaturę szczególnie źle znoszą osoby starsze, małe dzieci i zwierzęta. Brak rozsądku jest niebezpieczny, gdy dołożymy do tego upalny dzień i dziecko zamknięte w aucie, to tragedia gotowa.
Podczas podróży nie zostawiaj dziecka samego w aucie, pozostawienie dziecka w zamkniętym samochodzie jest nie tylko nieodpowiedzialne, ale również bardzo niebezpieczne.
W upalne dni temperatura we wnętrzu pojazdu jest znacznie wyższa od temperatury na zewnątrz. Temperatura we wnętrzu auta potrafi wzrosnąć o 20 stopni Celsjusza w ciągu 10 minut. Organizm dziecka już po kilku minutach przebywania w zamkniętym samochodzie, może przestać prawidłowo funkcjonować. Dziecko w zamkniętym samochodzie jest narażone na utratę nie tylko zdrowia, ale również życia.
Jeśli widzisz dziecko w zamkniętym samochodzie, a ustalenie jego opiekuna jest trudne np. auto z dzieckiem zaparkowane jest pod dużym centrum handlowym, to reaguj dzwoniąc na policję, pogotowie, wybij szybę w aucie. Jeśli nie masz odwagi by zareagować, poproś o pomoc przechodzące osoby.
Upalne dni sprawiają, że jesteśmy zmęczeni, rozkojarzeni, ale nic nie usprawiedliwia rodziców, którzy pozostawiają swoje dzieci w samochodzie.
Zanim zamkniesz auto, sprawdź czy nie zostało w nim Twoje np. śpiące dziecko.
Tak naprawdę pora roku nie ma znaczenia. Dziecko nie powinno przebywać samo w samochodzie. Nigdy nie wiadomo co przyjdzie do głowy np. energicznemu pięciolakowi. Wystarczy chwila nieuwagi, a auto zaparkowane na pochyłej drodze zacznie jechać bo dziecku się nudziło i bawiło się hamulcem ręcznym.
Nie bądź obojętny!
Gdy zauważysz, że jakaś osoba czy zwierzę znajduje się w sytuacji zagrażającej zdrowiu lub życiu zadzwoń na policję: 997 lub na numer alarmowy: 112.
Nigdy nie zostawiaj dziecka w samochodzie! – Rzecznik Praw Dziecka przypomina
1. Dzieci nie wolno zostawiać samych w samochodzie, niezależnie od pory roku.
2. W upalne dni usprawiedliwieniem nie jest pozostawienie dziecka w aucie zaparkowanym w cieniu.
3. Temperatura we wnętrzu samochodu potrafi wzrosnąć o 20 stopni Celsjusza w ciągu 10 minut. 27 stopni C na zewnątrz to nawet 60 stopni Celsjusza we wnętrzu auta.
4. Wystarczy kilkanaście, a nawet kilka minut, aby organizm dziecka zamkniętego w samochodzie podczas upału, przestał normalnie funkcjonować.
5. Przed odejściem od samochodu, zawsze sprawdzaj, czy w aucie nie zostawiłeś/aś dziecka. Dzieci, które śpią, nie upomną się o zabranie ich ze sobą.
6. Jeżeli zauważyłeś/aś dziecko zamknięte w samochodzie – nie bądź obojętny/a!
7. W sytuacji, w której odnalezienie właściciela samochodu jest możliwe (np. stacja benzynowa, sklep osiedlowy), zrób to niezwłocznie.
8. Jeżeli odszukanie rodzica lub opiekuna dziecka jest niemożliwe (np. parking pod centrum handlowym), zachowując ostrożność, zbij szybę w aucie, a następnie wezwij pogotowie i policję. Pamiętaj, że chroni cię tzw. prawo wyższej konieczności.
9. Jeżeli nie masz odwagi zbić szyby, zadzwoń pod 997 lub 112 i poinformuj o zaistniałej sytuacji.
10. Z prawa wyższej konieczności korzystaj z rozsądkiem. Jeżeli masz możliwość – udokumentuj stan faktyczny (np. zdjęcie telefonem, kontakt do świadków itp.).