Ten model samochodu firma Tesla zapowiadała już kilka lat temu. Od początku października można już składać zamówienia. Cena? Samochód ma być oferowany w cenie 132-142 tysięcy dolarów w zależności od wersji, a w przyszłości nawet tańsze wersje w cenie poniżej 100 tysięcy dolarów. Droższa wersja posiada tryb Ludicrous – gwarantuje on rozpędzenie Tesla X do 100 km/h w 3,2 sekundy.
Czy na taki samochód znajdą się szybko chętni? Tesla informuje, że już złożonych zostało ponad 20 tysięcy zamówień. Czas oczekiwania na samochód może wynieść nawet 8-12 miesięcy, o czym firma informuje na swojej stronie internetowej.
Zasięg samochodu elektrycznego
Zasięg pojazdów napędzanych energią elektryczną z akumulatorów to często najważniejsze pytanie, jakie zadają kupujący.
Tesla X dostępna jest w dwóch wersjach silnikowych. W obydwu przypadkach kupujący otrzyma samochód napędzany dwoma silnikami elektrycznymi na obydwie osie, nieznacznie różniący się parametrami.
Model „podstawowy”, 90D, o mocy 259 KM dla każdego z silników, rozpędza się do niecałych 100 km/h (60 mil na godzinę) w 4,8 sekundy, osiąga prędkość maksymalną około 250 km/h i jest w stanie przejechać bez ładowania 413 kilometrów.
Szybsza wersja, P90D, o mocy 259 KM dla silnika z przodu i 503 KM dla silnika z tyłu, do setki w trybie Ludicrous Speed potrzebuje zaledwie 3,2 sekundy, osiąga prędkość maksymalną około 250 km/h i zasięg nieco ponad 400 kilometrów.
W Modelu X firma szczególną uwagę zwróciła na aerodynamikę, dzięki której zasięg poprawiono zasięg auta. Tesla twierdzi, że model X jest najbardziej aerodynamicznym SUV-em znajdującym się aktualnie w produkcji. Ale czy zasięg aut elektrycznych można jeszcze poprawić?
Musk w wywiadzie stwierdził niedawno, że do roku 2017 firma stworzy samochód, który przejedzie na jednym ładowaniu 1000 km. Pamiętajmy, że podawane przez producenta wyniki są osiągane w warunkach laboratoryjnych, przy oszczędnej jeździe itd. Jazda po realnej drodze wśród innych uczestników ruchu, zapewne mocno skoryguje podawany przez Teslę zasięg, ale i tak zasięg Tesli będzie robić wrażenie na konkurentach z branży motoryzacyjnej.
Komfortowy i bezpieczny przewóz osób
Tesla X wyróżnia się z tłumu – wielka przednia szyba oraz tylne drzwi, które otwierają się do góry – tego nie da się nie zauważyć na parkingu. Otwierane do góry drzwi zbudowano na całym zestawie zawiasów – pozwala to otworzyć drzwi nawet w bardzo ciasnych miejscach parkingowych, co Elon Musk zaprezentował wsiadając do Modelu X zaparkowanego ciasno między dwoma innymi samochodami. Wewnątrz komfortowo zmieści się nawet 7 osób. Pojazd wyposażono także w 10 krotnie większy od standardowych filtr HEPA, minimalizujący ilość zanieczyszczeń, bakterii czy wirusów dostających się do wnętrza modelu X. Wyposażenie to m.in. automatycznie sterowany tylny spojler, nawigacja z informacjami o sytuacji na drodze, światła do jazdy dziennej, składane i podgrzewane lusterka, bezkluczykowy system otwierania auta, czujniki parkowania,a także system monitorowania martwej strefy i ostrzegania o kolizjach (kamery i czujniki nieprzerwanie śledzą otoczenie samochodu, informując kierowcę o zagrożeniach, a w krytycznych sytuacjach nawet hamując wyręczając kierowcę).
Zestaw akumulatorów, zamontowany w podłodze samochodu, dzięki swojej masie ma zmniejszać ryzyko dachowania o ponad połowę w stosunku do pozostałych pojazdów klasy SUV czy Mini busów. Zwiększono wytrzymałość nadwozia przy zderzeniach bocznych – dwukrotnie wyższa od kolejnego, najlepszego pojazdu w klasie. Przód auta, pozbawiony silnika, ma jeszcze lepiej spełniać swoje zadanie z zakresu ochrony naszego bezpieczeństwa w przypadku zderzeń czołowych.
Kiedy w Polsce doczekamy się infrastruktury dla samochodów elektrycznych? Czy będziemy mogli na jednym „ładowaniu” dojechać do Niemiec, a może nawet Holandii z Polski?
Więcej na temat samochodu elektrycznego Tesla Model X