Kamerki samochodowe są w ostatnich latach prawdziwym przebojem, panuje na nie taki sam popyt jak kilka lat temu na CB-Radia. Ich dostępność oraz atrakcyjne ceny spowodowały, że po kamerki sięga wielu kierowców aut osobowych i busów. W wielu miastach auta z kamerami za szybą spotkać można częściej niż pojazdy z nawigacjami GPS.
W Rosji czy na Ukrainie, gdzie bardzo wielu kierowców nie posiada ważnego ubezpieczenia OC, a do ucieczek z miejsca wypadku dochodzi bardzo często, nagranie z samochodowej kamery bywa jedynym sposobem na odnalezienie sprawcy wypadku.
Wśród polskich kierowców najczęstszy powód zainteresowania wideorejestratorami to chęć zabezpieczenia się np. przed niesłusznymi oskarżeniami ze strony policji. Wielu kierowców montuje kamerki w celu zarejestrowania wykroczeń popełnianych przez innych kierowców, by następnie takie wykroczenia móc zgłosić na policji.
Okazuje się jednak, że wideorejestratorów nie zawsze można używać legalnie podczas podróży za granicę. W wielu krajach używanie kamer samochodowych jest oficjalnie zabronione, w innych krajach funkcjonariusze policji nie mogą wykorzystać powstałych nagrań jako dowodu w sprawie.
Gdzie zatem można używać legalnie kamery samochodowej?
Holandia, Dania, Francja pozwala na używanie kamer samochodowych. Ale już Niemcy nie posiadają konkretnych uregulowań, jednak w zgodzie z przepisami kamery monitoringu powinny być oznakowane (a do takich zalicza się wideorejestrator). W przypadku wykorzystania nagrania do celów innych niż prywatne, autor nagrania i osoba publikująca nagranie mogą zostać ukarane przez niemieckie prawo kwotą sięgającą nawet do 300 tys. euro.
Węgry zgodnie z prawem pozwalają nagrywać naszą podróż, ale wymagają, by nagrania z takich kamer kasować po pięciu dniach. Jeśli nagrania mają być publikowane bez zgody widocznych na nich osób, należy ukryć twarze czy oraz numery rejestracyjne aut.
Austria traktuje kamerę w samochodzie jako monitoring, na który trzeba mieć zgodę. Kierowca przyłapany na korzystaniu z kamery na drodze publicznej może zostać ukarany mandatem do 10 tys. euro. Osoba, której samochód został uwieczniony na nagraniu, ma prawo domagać się odszkodowania nawet w kwocie 20 tys. euro.
Belgia i Portugalia, podobnie Austria, zakazuje używania kamer samochodowych.
Luksemburg dopuszcza możliwość posiadania kamerek samochodowych, ale zabrania ich używania na drogach publicznych. Używanie kamerki na drogach publicznych to narażenie się na karę grzywny, a za publikację materiałów z kamery samochodowej grozi nawet pobyt w więzieniu.